Základní kurz křesťanství

Kurz s podtitulem „Z nevíry k radosti víry“ nabídne úvod do základů křesťanské víry. Konat se bude každé úterý od 18.30 v Centru Aletti na Křížkovského 2 (první informativní schůzka se bude konat 6. října). Slouží jako uvedení do křesťanství a pro zájemce jako příprava na křest, případně další iniciační svátosti (biřmování a eucharistie). Tato možnost je učena především těm, kteří na cestě víry chtějí udělat první krůčky. Je ovšem vhodná i pro ty, kteří se zajímají o křesťanské hodnoty, byť nejsou zatím o křtu plně rozhodnuti a teprve tuto cestu zvažují. Kurz vede a další informace podá P. Jan Regner SJ (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Přihlášky: bit.ly/katechumeniAF.

 

Příprava na biřmování 

Kurz s podtitulem „K nevíře otevřeně o víře“ se uskuteční formou několika víkendů. Primárně je určen těm, kteří praktikují svoji víru, ale nepřijali ještě svátost křesťanské dospělosti – biřmování. Je ovšem otevřen i pro ty, kteří se ve své víře chtějí dále vzdělávat a prohloubit svůj duchovní život, i když už biřmování v minulosti přijali. Mezi tématy, jež během víkendů nabídneme, bude uvedení do modlitby a křesťanské spirituality, Bible a její interpretace, duchovní rozlišování a životní volba, angažovanost ve společnosti nebo svědectví víry. Zařadíme také diskuse o palčivých tématech dnešní doby, o životě z víry, ale také ryze praktické uvedení do duchovní praxe. Setkání moderují P. Jan Regner SJ a Mgr. Michal Štverák. Přihlášky: bit.ly/birmovaniAF.

Tichá adorace a duchovní pohotovost

Před každou středeční studentskou mší od 17.30 do 18.40 je v kostele Panny Marie Sněžné „duchovní pohotovost“ – tichá adorace s možností duchovního rozhovoru nebo svátosti smíření. Adoraci po vystavení eucharistie zahájí krátký duchovní impuls nebo úryvek z Písma. Zakončí ji pak modlitba a svátostné požehnání.

 

Filmový klub Spiritualita a film

Filmový klub Film a spiritualita pořádá naše farnost ve spolupráci s MUO. Všechny projekce se uskuteční v 19 hodin v sále Mozarteum (budova Arcidiecézního muzea). První snímkem zimního semestru bude již 22. září jihokorejský Parazit, vítěz festivalu v Cannes, držitel čtyř Oskarů a mnoha dalších ocenění.Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa sleduje chudou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti. Dílo mistrovsky balancuje mezi žánry a přináší nepředvídatelný zážitek. Film nabídneme v černobílé režisérské verzi.

V rámci druhého večera filmového klubu bude 1. prosince uveden italský koprodukční snímek Štastný Lazzaro. Magický film Alice Rohrwacherové, který si z festivalu v Cannes odvezl Cenu za nejlepší scénář, vypráví příběh o dobrosrdečném mladíkovi, který pocházíz odlehlé části Itálie izolované od okolního světa. Když se ocitá uprostřed moderního světa, zůstává dojemně bezelstný a svou nakažlivou radostností působí jako střípek ztraceného světa.

Začneme krátkým úvodem a po zhlédnutí filmu bude možné zůstat na debatu, kterou budou moderovat P. Jan Regner SJ a Mgr. Michal Štverák. Vstupné 60 / 30 Kč.

 

Kontemplativní večer

Kontemplativní večer pod vedením P. Jana Regnera SJ a terapeuta Leoše Zatloukala se bude konat od 1. října 2020 každý čtvrtek od 20.30 v centru Dalet (asi 3 minuty pěší chůze od Náměstí republiky, na adrese Kubíčkova 19). Vhodné i pro začátečníky. Doporučujeme dorazit s pětiminutovým předstihem, protože ve 20.30 budou již dveře zavřeny a nebude tedy možné se akce zúčastnit. Po krátkém setkání budou následovat dva téměř půlhodinové bloky tiché meditace s malou přestávkou, která obvykle slouží k meditativní chůzi. Kontemplativní večer obvykle končí cca ve 22 hodin. Není třeba se na setkání předem hlásit. Další informace na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na webové stránce 

 

Adventní duchovní obnova s filmem

Tuto nabídku ocení především ti, kteří se chtějí před Vánocemi, svátky Božího narození mezi námi, dobře připravit, usebrat a ztišit. Duchovní obnova se bude konat 11.–13. prosince 2020 na faře v Charvátech. Součástí víkendu budou biblické impulzy pro osobní rozjímání, bohoslužby, příležitost k rozhovorunebo ke svátosti smíření, ale i možnost sdílení s ostatními. Začneme páteční večeří, skončíme nedělním obědem a úklidem domu. Kapacita kurzu je omezena na 18 osob. Přihlášky budou možné na stránkách www.vkholomouc.cz.

 

Úvod do kontemplace

 

Ve dnech 30. října až 1. listopadu 2020 v Újezdu u Uničova (bývalém kapucínském klášteře) se bude konat malé uvedení do kontemplativní modlitby (či „modlitby srdce“). Je vhodný i pro zájemce bez předchozí zkušenosti s tímto druhem modlitby, ale mohou z něj mít užitek i lidé, kteří již nějaký kurz tohoto typu absolvovali a chtějí spočinout v Tichu. Doprovází P. Jan Regner SJ a psychoterapeut Leoš Zatloukal.

Co můžete na kurzu očekávat? Ticho – během celého kurzu budeme všichni poctivě dbát na vnější i vnitřní mlčení. Bdělost – budeme rozvíjet „láskyplnou pozornost“ zaměřenou na přítomný okamžik. Praxi – kurz není zaměřen na teoretické přednášení o kontemplativní modlitbě, ale na její praktikování, většinu času strávíme v tiché společné meditaci (vždy asi ve 25-ti minutových sezeních s přestávkami). Doprovázení – některé meditace budou doprovázené, během kurzu bude také možnost individuálních rozhovorů či svátosti smíření.

Cena kurzu včetně ubytování a plné penze je 1.100 Kč, pro osoby s nízkým příjmem je cena 800 Kč.Platí se v hotovosti na místě.

Pro přihlášení na kurz nebo s případnými dotazy nás kontaktujte přes e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Přihlášeným účastníkům pošleme několik dní před konáním kurzu e-mail s podrobnými informacemi. Kapacita kurzu je omezena na 18 osob.