Konalo se

O víkendu, ve dnech 5.-7. března 2021 se měla konat duchovní obnova na faře mimo Olomouc. Nakonec může být jen online.

 

Pojďte se s námi pomodlit novénu k červené středě, za pronásledované křesťany (připravila křesťanská organizace Církev v nouzi).

(Obrázek pochází ze stránek cirkev.cz)

Naši milí, přinášíme vám stručný přehled ohledně získávání plnomocných i částečných odpustků nejen v průběhu "dušičkového týdne" aneb všechno je dnes trochu jinak :)

Pastorační středisko brněnské diecéze připravilo letos vylepšenou aplikaci Průvodce adventem 2020, která může pomoci k užitečnému prožití adventní doby. Aplikace je určena těm, kteří mají touhu a odhodlání prožít advent v blízkosti Božího slova, které je jádrem každodenního rozjímání, meditace.Více informací...

Pro ty, kteří se na vernisáž dostavit nemohli a přeci by se rádi nědo dozvěděli o zakrytí oltářního obrazu, je tu odkaz na video Akademické farnosti Olomouc:

MORAVSKO-SLEZSKÁ KŘESŤANSKÁ AKADEMIE OLOMOUC si Vás dovoluje pozvat na prezentaci nové knihy

  

Papežství a fenomén ultramontanismu v českých zemích

Zveme vás na cca týdenní putování z Kralického Sněžníku do Olomouce. Půjdeme převážně lesem podél řeky Moravy, naplánované je to tak, aby nebylo víc než 25 km denně. Součástí je také duchovní program a doprovázení otce Zdeňka Drštky. Akce se uskuteční od 1. do 9. srpna 2020 a je určena mladým ve věku 20-35 let. 

Filmový klub Film a spiritualita, který pořádá naše akademická farnost ve spolupráci s MUO, začne v letošním akademickém roce už 22. září. Promítneme si jihokorejský snímek Parazit, který zvítězil na festivalu v Cannes a získal čtyři Oskary. Projekce se uskuteční v 19 hodin v sále Mozarteum (budova Arcidiecézního muzea). Začneme krátkým úvodem a po zhlédnutí filmu bude možné zůstat na krátkou debatu.

Série víkendů nazvaná „K nevíře otevřeně o víře“ je určena pro ty, kteří se chtějí dále vzdělávat ve své víře a prohloubit svůj duchovní život. Můžete se těšit mimo jiné na následující témata: modlitba, úvod do Bible, život z víry, duchovní rozlišování, životní volba, angažovanost ve společnosti, svědectví víry. Pro ty, kteří svoji víru praktikují, ale nepřijali ještě svátost křesťanské dospělosti, může tato nabídka posloužit jako příprava na biřmování.

Na začátku října 2020 opět obnovíme kurz základů křesťanské víry, který se bude konat do května 2021, a to každé úterý od 18.30 v olomouckém Centru Aletti na Křížkovského 2. První informativní schůzka se koná 6. října 2020 od 18.30 v Centru Aletti.

Lesní ples

Rádi byste na ples, ale chybí vám LÍSTEK? Máte dvě možnosti, jak ho sehnat 

- osobně po mši svaté, první prodej se uskuteční ve středu 3.4. a poté každou středu až do plesu

- nedostanete se na mši? Platbu za lístky můžete poslat od 3.4. na účet 153391014/0300 jako zprávu pro příjemce uveďte PLES. Lístek vám bude na Vaše jméno rezervován. 
Nemějte strach, vždy při zaplacení více lístků budou místa vedle sebe 

Lístky není možné žádným způsobem rezervovat bez zaplacení‼

V případě jakýchkoliv dotazů pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Více informací na FB události https://www.facebook.com/events/361953461316727/

 

V rámci kurzu pro přípravu na biřmování s názvem "K nevíře otevřene o víře" nabízí Akademická farnost přednášky pro frekventanty kurzu dalším zájemcům, kteří si chtějí prohloubit své znalosti a prozkoumat další záhyby své víry.

Už druhým rokem pořádá Akademická farnost ve spolupráci s VKH roráty, zvláštní ranní mariánské bohoslužby, které poskytují možnost plně prožít radostné očekávání na příchod Spasitele v adventní době.

Roráty slavíme v komorním duchu vždy v úterý od 6 hodin v dobře vytopené sakristii kostela Panny Marie Sněžné. Letos to vychází na 3., 10. a 17. prosince. Na půlhodinovou tichou mši navazuje snídaně ve studentském klubu Hacienda na Křížkovského 2. Je určena pro ty, kteří nespěchají do školy či zaměstnání, můžou ještě chvíli zůstat a pobýt s ostatními na neformální snídani. Uvítáme, když si přinesete něco k zakousnutí s sebou.   

Již 26. února oslavíme Popeleční středu - studentskou bohoslužbou v 19 hodin v kostele Panny Marie Sněžné. Na prahu postní doby budeme všichni označeni popelem, symbolem pokání a obrácení. Akademická farnost Olomouc při té příležitosti již podruhé poskytla prostor kostela k postní umělecké intervenci.

Vyjít z pouště - Postní duchovní obnova

Víkendový kurz, který bude probíhat ve dnech 29.-31. března na faře v Charvátech, nabízí příležitost k usebrání pro ty, kteří chtějí prožít předvelikonoční dobu v tichu a v meditaci. Budou nabídnuty návody a podněty k rozjímání. Součástí kurzu je zachovávání mlčení, nebude ovšem chybět ani možnost sdílení ve skupině, osobního rozhovoru nebo svátosti smíření. Vhodné i pro účastníky bez předchozí zkušenosti s exerciciemi. Doprovází P. Jan Regner SJ.

Srdečně zveme všechny zájemce kvalitní filmové produkce na promítání filmového klubu z cyklu Film a spiritualita. Ten pořádá Muzeum umění Olomouc ve spolupráci s Akademickou farností Olomouc. Probíhá vždy v 19:00 v sále Mozarteum v Arcidiecézním muzeu. Tentokrát se bude promítat snímek Zjevení. 

Kurz základů křesťanské víry se koná od října 2019 do května 2021 každé úterý od 18.30 v Centru Aletti na Křížkovského 2. Slouží jako uvedení do křesťanství a pro zájemce jako příprava na křest, případně další iniciační svátosti (biřmování a eucharistie). Tato možnost je učena především těm, kteří na cestě víry chtějí udělat první krůčky; je ovšem vhodná i pro ty, kteří se zajímají o křesťanské hodnoty, byť nejsou zatím o křtu plně přesvědčeni a teprve tuto cestu zvažují.

I letos pořádá olomoucká akademická farnost kurz společné přípravy na manželství. Během června nabídneme zájemcům čtyři přednášky, které představí křesťanské pojetí partnerského vztahu, manželství a sexuality. Zvláštní důraz bude věnován myšlenkám papeže Františka. Nebudou chybět ani praktické informace k průběhu svatebního obřadu a potřebné administrativě.

Hle, člověk! 
Člověk Kristus Ježíš, který pro nás a pro naši spásu vstal z mrtvých, 
nám dává nový život. Přišel, aby nás objal, potěšil, naplnil radostí, 
obvázal zraněná srdce a dal nám život - aby nám dal sebe, protože Cesta, 
Pravda a Život je on sám... :) 
VKH Olomouc vám všem přeje upřímnou radost z jeho vzkříšení. 

https://www.youtube.com/watch?v=EjT7OvQMlQg&t=5s

Víkendový kurz, který bude probíhat ve dnech 13.-15. prosince na faře v Charvátech, nabízí příležitost k usebrání pro ty, kteří chtějí prožít tichou duchovní přípravu před vánoční dobou. Nabídneme biblické podněty k rozjímání a krátký praktický úvod. Součástí kurzu je i zachovávání mlčení, nebude ovšem chybět ani možnost sdílení ve skupině, osobního rozhovoru nebo svátosti smíření. Vhodné i pro účastníky bez předchozí zkušenosti s exerciciemi. Doprovází P. Jan Regner SJ.

Ve středu 27. listopadu se studentská mše svatá u této příležitosti přesouvá ze Sněženky do katedrály. Čas zůstává nezměněn. Můžete dorazit buďto rovnou na mši do katedrály nebo přijít s předstihem ještě do Sněženky, zúčastnit se krátké pobožnosti a pak společně průvodem vyrazit do katedrály. Mši svatou doprovází Schola Sněženka, hlavním celebrantem bude olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Co je JUMP?
JUMP je křesťanský tábor pro mladé lidi ve věku od 15 do 23 let, kteří chtějí prohloubit svůj život s Bohem a probíhá každý rok v okolí karmelitánského kláštera v Kostelním Vydří.

Ve čtvrtek 20. září od 17 hodin se v kostele Panny Marie Sněžné konal koncert duchovní hudby na zahájení 25. ročníku Podzimního festivalu duchovní hudby. Proslulý polský skladatel Krzysztof Penderecki, který v tomto roce slaví 85. narozeniny, sám dirigoval část svého díla Credo, odměněného cenou Grammy. V kostele bylo postaveno obrovské pódium pro víc než 200 účinkujících. Podle organizátorů šlo o největší chrámovou akci v historii Olomouce. Koncert i díky krakovské filharmonii, mohutnému pěveckému sboru a znamenitým sólistům vyvolal v účastnících silný dojem a byl pro všechny opravdu působivým zážitkem.

Srdečně zveme na druhé promítání filmového klubu VKH Olomouce z cyklu Film a spiritualita, které proběhne v pondělí 5. listopadu v 19:00 na Centru Aletti. 

originální název: Lion 
režie: Garth Davis, 118 min 
hrají: Sunny Pawar, Nicole Kidman, Dev Patel, Rooney Mara 
Austrálie, USA, Velká Británie, 2016 

povinný košt s cimbálovkou

Moravsko-slezská křesťanská akademie ve spolupráci s arcibiskupstvím olomouckým pořádá mezinárodní konferenci Významné církevní osobnosti v historii Československa, která se uskuteční 1.12.2018 od 9:30-15:00 hod v arcibiskupském paláci (andělském sále) Olomouc, Wurmova 9. Konference představí církevní představitele, kteří byli na straně národa a sehráli významnou roli ve vztazích církve a československého státu. Referenti připomenou tyto osobnosti: arcibiskup Antonín Cyril Stojan, arcibiskup Josef Karel Matocha, arcibiskup Karol Kmeťko, biskup Ján Vojtaššák, blahoslavený biskup Vasil Hopko, kardinál Josef Beran, kardinál František Tomášek a kardinál Ján Chryzostom Korec a referát k publikaci Katolická církev v osmičkových výročích Československa – ThDr. Jiří Koníček.

Je třeba opustit klasický dualismus věřící – nevěřící a znovu se zamyslet, co to vlastně je víra. To jsou slova známého kněze a teologa Tomáše Halíka, který v zaplněné aule filozofické fakulty hovořil o proměnách náboženství v současném světě.

Procházky při měsíčku?? Co takhle Noční hru...

Romantická večerní Olomouc ožívá novou tradicí! Noční hra VKH a ADCM je tady. Opět po roce!

Připravili jsme už čtvrtý ročník úspěšné hry pro všechny nadšené noční živly, tentokrát půjdeme po stopách krále Václava III. a jeho poslední noc, kterou prožil právě v Olomouci. 

Neváhej a zapoj se. Přihlašování už běží na

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf0NTEy1B0PjR2oItTpDMIbtYu2ljc5m_B5KnaYjVTlRoiywA/viewform?c=0&w=1

Hra je určena pro smíšené, maximálně deseti členné týmy, hlásit se mohou ale i jednotlivci. Začátek bude 10. 10. ve 20:30. Začínáme na Centru Aletti na adrese Křížkovského 2. Posbírej odvahu i kamarády a pronikni do tajů poslední noci krále. 

!!POZOR!! Přihlašování BUDE UKONČENO 8.10. v 20:00!!!

Hru pořádají Vysokoškolské katolické hnutí a Arcidiecézní centrum pro mládež. Ukončení bude nejpozději o půlnoci. Další důležité zprávy obdržíš na základě přihlášky v pravý čas emailem. S chutí do toho!

Sestav svůj tým a odhal děsivé tajemství!!

Noční hra

Olomoucký světící biskup Mons. Josef Hrdlička se stal historicky prvním čestným členem Vysokoškolského katolického hnutí Olomouc. Studenti a kněz tvořící výkonnou radu hnutí udělili biskupovi tento titul při slavnostní večeři přímo u něj doma. Slavnostní akt proběhl ve čtvrtek 12. ledna.

Zachraňte Edwardse