Z nevíry k radosti víry

Kurz základů křesťanské víry se koná každé úterý od 18.30 v Centru Aletti na Křížkovského 2. Slouží jako uvedení do křesťanství a pro zájemce jako příprava na křest, případně další iniciační svátosti (biřmování a eucharistie). Tato možnost je učena především těm, kteří na cestě víry chtějí udělat první krůčky; je ovšem vhodná i pro ty, kteří se zajímají o křesťanské hodnoty, byť nejsou zatím o křtu plně přesvědčeni a teprve tuto cestu zvažují. Kurz vede a další informace podá P. Jan Regner SJ (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

 

K nevíře otevřeně o víře

Série víkendů pro ty, kteří se chtějí dále vzdělávat ve své víře a prohloubit svůj duchovní život. Témata: modlitba, úvod do Bible, život z víry, duchovní rozlišování, životní volba, angažovanost ve společnosti, svědectví víry. Pro ty, kteří svoji víru praktikují, ale nepřijali ještě svátost křesťanské dospělosti, může tato nabídka posloužit jako příprava na biřmování. Můžete se těšit na diskuse o palčivých tématech dnešní doby, otevřené debaty o životě z víry, besedy s hosty, ale i na praktické uvedení do duchovní praxe. Setkání pro vás připravují a moderovat budou P. Jan Regner SJ a Michal Štverák. Více informací: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Tichá adorace a duchovní pohotovost

Před každou středeční studentskou mší od 17.30 do 18.40 bude v kostele Panny Marie Sněžné „duchovní pohotovost“ – tichá adorace s možností duchovního rozhovoru nebo svátosti smíření. Adoraci po vystavení eucharistie zahájí krátký duchovní impuls nebo úryvek z Písma; zakončí ji modlitba a svátostné požehnání.

 

Filmový klub Spiritualita a film

V tomto akademickém roce pořádáme filmový klub Film a spiritualita ve spolupráci s MUO. První filmem letního semestru bude 18. 2. 2020 francouzský snímek Zjevení z roku 2018. V rámci druhého večera filmového klubu bude uveden belgicko-francouzský film Mladý Ahmed, promítaný 7. 4. 2020. Dalším bude 5. 5. 2020 snímek s názvem Pardon, nezastihli jsme vás. A na závěr semestru i letošního klubu si promítneme jihokorejský snímek Parazit, držitele Oskara za nejlepší film 2019. 

Všechny projekce se uskuteční v 19 hodin v sále Mozarteum (budova Arcidiecézního muzea). Začneme krátkým úvodem a po zhlédnutí filmu bude možné zůstat na krátkou debatu. Moderovat budou Jan Regner SJ a Michal Štverák. Vstupné 60 / 30 Kč.

 

Kontemplativní večer

Kontemplativní večer pod vedením studentského kněze Jana Regnera a terapeuta Leoše Zatloukala se bude konat každý čtvrtek od 20.30 v centru Dalet (asi 3 minuty pěší chůze od Náměstí republiky, na adrese Kubíčkova 19). Vhodné i pro začátečníky. Doporučujeme dorazit s pětiminutovým předstihem, protože ve 20.30 budou již dveře zavřeny a nebude tedy možné se akce zúčastnit. Na začátku proběhne krátké uvedení pro ty, kteří nemají žádnou zkušenost s kontemplativní modlitbou, na to navážou dva téměř půlhodinové bloky tiché meditace s malou přestávkou, která obvykle slouží k meditativní chůzi. Kontemplativní večer obvykle končí cca ve 22 hodin. Není třeba se na setkání předem hlásit. Další informace na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na webové stránce www.kontemplaceolomouc.cz

 

Postní duchovní obnova

Tuto nabídku ocení především ti, kteří se chtějí před Velikonocemi, největšími svátky církevního roku, dobře připravit, usebrat a ztišit. Duchovní obnova se bude konat 20.–22. března 2020 na faře v Charvátech. Součástí víkendu budou biblické impulzy pro osobní rozjímání, bohoslužby, příležitost k rozhovoru nebo ke svátosti smíření, ale i možnost sdílení s ostatními. Začneme páteční večeří, skončíme nedělním obědem a úklidem domu. Přihlášky na adrese http://bit.ly/postni-duchovni-obnova.

 

Úvod do kontemplace

 

Ve dnech 30. října až 1. listopadu 2020 v Újezdu u Uničova (bývalém kapucínském klášteře) se bude konat malé uvedení do kontemplativní modlitby (či „modlitby srdce“). Je vhodný i pro zájemce bez předchozí zkušenosti s tímto druhem modlitby, ale mohou z něj mít užitek i lidé, kteří již nějaký kurz tohoto typu absolvovali a chtějí spočinout v Tichu. Doprovází P. Jan Regner SJ a psychoterapeut Leoš Zatloukal.
Co můžete na kurzu očekávat? Ticho – během celého kurzu budeme všichni poctivě dbát na vnější i vnitřní mlčení. Bdělost – budeme rozvíjet „láskyplnou pozornost“ zaměřenou na přítomný okamžik. Praxi – kurz není zaměřen na teoretické přednášení o kontemplativní modlitbě, ale na její praktikování, většinu času strávíme v tiché společné meditaci (vždy asi ve 25minutových sezeních s přestávkami). Doprovázení – některé meditace budou slovně doprovázené, během kurzu bude také možnost individuálních rozhovorů.
Cena kurzu včetně ubytování a plné penze je 1.100 Kč, pro osoby s nízkým příjmem je cena 800 Kč; platí se v hotovosti na místě. Pro přihlášení na kurz nebo s případnými dotazy nás kontaktujte přes e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Přihlášeným účastníkům pošleme několik dní před konáním kurzu e-mail s podrobnými informacemi. Kapacita kurzu je omezena na 18 osob.