cirk_silv2012Už je to zase za námi! Ve čtvrtek 29. listopadu se v olomouckém U-klubu znovu po roce uskutečnila oslava Církevního silvestru VKH Olomouc s hlavním tématem „Retro & Oldies“, jak organizátoři z Rady VKH celý večer nazvali.


Během večera tak mohli přítomní v oblečcích mafiánů, rebelů či hippies tváří v tvář vidět i Karla Gotta, Helenku Vondráčkovou či Karla Zicha. A to vše za doprovodu výborně namixovaných hitů DJ Chosého.

Večerem provázeli milí moderátoři Hanka s Honzou, kteří ukázali, že jim nechybí ani zlato v hrdle. Na pódiu tak výborně uvedli soutěž v legendárních céčkách a kroucení obručí. Stejně dobře přivítali i velmi působivé a odvážné vystoupení zástupců olomouckého semináře. Rázem jsme tak mohli pod hlavní stage potleskem povzbuzovat duet Václava Neckáře a Helenky Vondráčkové, které vzápětí vystřídali nestárnoucí Karel Gott či Michal David. Kromě jejich hitů však bohoslovci pozvali na jeviště Karla Zicha, který svým „Telegram s adresou svět, píšu v něm pět divných vět…“ většinu přítomných dojal. Vše korunovala fenomenální švédská ABBA.

Pak jsme již napjatě očekávali zejména překvapení, které si pro nás připravila parta eskamotérů Experimentálního Divadla Na Hradě. Jejich dokumentaristické pojetí života jedné rodiny od roku 1935 až do listopadového převratu velmi kvalitně zrcadlilo starosti proletariátu a zároveň provázanost nižší vrstvy s vysokými představiteli státu a celebritami. Ve hře opět účinkoval Karel Gott, kterého doplnili i tatíček Masaryk, soudruh Stalin a Václav Klaus.

O půlnoci přišel slavnostní přípitek houbou (pro abstinenty: víno s colou) a modlitba vedená studentským knězem P. Petrem Havlíčkem. Někteří využili i možnosti společné chvíle ztišení venku u řeky Moravy, po jejímž proudu pustili své prosby a úmysly na příští církevní rok. Večer pokračoval až do ranních hodin v rytmu DJ Chosého a spokojení návštěvníci se pomalu trousili domů.

A jak celý večer zhodnotit? Podobných párty jsou v olomouckých klubech během roku desítky. Co dělá silvestr silvestrem a akcí naprosto specifickou? Akcí, na kterou se lidé rádi vracejí. Samozřejmě výborná nálada, možnost setkání se starými známými i seznámení se s novými. Pak je zde však ta nejdůležitější hodnota. SPOLEČENSTVÍ. S lidmi i s Bohem. Právě tento faktor hraje rozhodující roli a tvoří onu PŘIDANOU HODNOTU z titulku.

 

Josef Lavička


Foto zde.

I na stránkách Proglasu o nás napsali, no jen se podívejte.