Dnes měl přednášku Tomáš Krajča, který studuje Přírodovědeckou fakultu. Jeho obor je ochrana přírody a je na něm vidět, že skrze lásku k přírodě prohlubuje i svoji lásku k Bohu. O tom, že je přírodovědec, vypovídá i nápis na jeho notebooku „Jenom krysa uloví rysa.“ Také má volnomyšlenkářský účes a specifický smysl pro humor. Jeho přednáška byla velice poutavá. Sám několikrát Čenstochovou navštívil.


Hrdý majitel svíčky

Zmiňuje ji jako místo zázračných uzdravení mnoha nemocných a češtinou s polským přízvukem nám přibližuje, jak to na česko-polských poutích chodí. Obvykle jdou dva lidé, kteří se starají o to, aby děti nevbíhaly do silnice, aby nikoho nic nepřejelo a aby se nikdo neztratil a všichni šli pohromadě. Vpředu nesou lidé vlajky a kříž. Modlitby zajišťují kněží a k šíření jim slouží tlampače otočené dopředu i dozadu.

Během pouti přespávali poutníci po školách, tělocvičnách a farách. Ne vždy byly k dispozici sprchy, a proto byla koupel vyřešena i za pomoci hydrantu. Jednou Tomáš někoho namasíroval a pak se stal vyhledávaným masérem:). Po doražení na místo následovaly noční adorace, při kterých si někteří donesli spacáky i do kostela a meditovali po vzoru Svatého Josefa.:) Místní řeholníci Tomášovi vysvětlili, že je to úplně normální.

Co se týče účastníků, mohlo jich být klidně více, neboť přednáška byla velice zajímavá a podnětná. Tomáš do budoucna nabízí: Kdo by měl zájem udělat si malou pouť z Olomouce do Čenstochové, s tím, že bychom jeli vlakem večer a pak se brzo ráno vraceli?
Zamyslete se nad touto nabídkou, taková akce by určitě stála za to!

Foto ke shlédnutí zde.
Dominika Tomková
26.2.2012, radní za PF