To se jednoho pondělního večera na Albertův svátek vydala nemalá skupinka lidí pod vedením Richarda Weise z VKH Olomouc, do Divadla Tramtárie na divadelní představení Válka s mloky od Karla Čapka.

Poté co jsme si vystáli velkou frontu, občerstvili se nápojem v místním baru, jsme se pohodlně usadili do malého komorního prostoru tohoto divadla. Samotný děj příběhu se odehrával ve třech scénách, tzv. minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Kdo si tento příběh pamatuje alespoň ze svých dávných školských let, tak ví, že vypráví o kapitánu Van Tochovi, který objeví na ostrově Tana Masa v Tichém oceánu inteligentní, páchnoucí a v moři žijící mloky. Poté co se s nimi skupinka v čele s Van Tochem spřátelí, pozná, že mloci jsou stvoření, s kterými se dá manipulovat, a za vidinou velkého bohatství je zneužije k nošení perel z moře. Kapitán Van Toch začne mloky ve velkém převážet na lodi a využívá je jako levnou pracovní sílu. Neodhadne však jejich moc a začne válka s mloky, kteří bourají pevniny, protože ke svému přežití potřebují mělčinu a zbavují se všeho a všech, kdo jim stojí v cestě.

Na úkor komornějšího a malého prostoru divadla dokázali samotní herci diváka dokonale vtáhnout do děje. Nápomocné k tomu byly i zvukové efekty, které nejednoho diváka „zvedaly“ z židle a občas měl někdo pocit, že na něj každou chvíli něco spadne.

Po zhruba dvouhodinovém představení jsme se po krásném kulturním zážitku vydali na místní olomoucké náměstí na ochutnávku punče, kde jsme si sdělili své dojmy z krásného představení.

Kateřina Uhrová